افزایش بودجه ۲۰.۸ درصدی موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

 • افزایش بودجه ۲۰.۸ درصدی موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

  به گزارش خبرنگار مهر، دکتر غلامرضا گرایی نژاد در پنجاه و یکمین اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاهها و مراکز آموزشی عالی که امروز در وزارت علوم برگزار شد، در خصوص بودجه حوزه پژوهش و فناوری در سال ۹۷ گفت: علیرغم رشد بودجه های هزینه ای کشورکه ۸ درصد بوده است توانسته ایم بودجه موسسات پژوهشی وزارت علوم را ۲۰.۸ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش دهیم.

  وی با بیان اینکه اعتبارات این موسسات از ۶۳۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۷۶۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است گفت: خوشبختانه در لایحه ظرفیت های مناسبی در کنار بحث های اعتباری و بودجه ای پیش بینی شده است. در ردیف های بودجه موسسات پژوهشی وابسته به وزارت علوم نزدیک به ۳۰ درصد رشد داشته است.

  رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه با اشاره به افزایش مصوبات بودجه پارک های علمی و فناوری و موسسات نسبت به سال ۹۷ گفت: بودجه پارک های علمی و فناوری رشد ۴۶ درصدی داشتند و میزان بودجه آن از ۱۰۰ میلیارد تومان به ۱۴۸ میلیارد تومان افزایش یافته است.

  به گفته گرایی نژاد، موسسات پژوهشی از ۵۲۶ میلیارد تومان به ۶۸۲ میلیارد تومان افزایش بودجه ای نسبت به سال گذشته داشته اند.

  وی با بیان اینکه در زمان تنظیم بودجه تلاش های زیادی شده که مسائل پژوهشی و فناوری کشور به خوبی مد نظر قرار گیرد، خاطرنشان کرد: تغییرات لایحه امسال نسبت به سال گذشته که در زمینه تملک دارایی بوده کمتر مد نظر قرار گرفته است.

  رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: همچنین ۲۰ میلیارد تومان به پارک های جدیدالتاسیس اختصاص یافته  که این پارک ها صاحب طرح تملک هستند.

  گرایی نژاد تصریح کرد: دستگاههای اجرایی به موجب قانون مکلف هستند یک درصد از اعتبارات خود را برای پژوهش کنار بگذارند؛ این اعتبارات در استانها موقعیت مصرفی خوبی نداشته و دستگاههای بزرگ هم پروژه های تحقیقاتی نداشتند که خرج کنند و استقبالی نیز در این زمینه وجود نداشت.

  وی تاکید کرد: این تبصره ای است که در لایحه دولت تصویب شده و باید یک درصد اعتبارات به صورت متمرکز به طرح های پژوهشی اختصاص یابد؛ این دستگاههای اجرایی باید پروژه هایی را معرفی کنند تا بتوانند بر اساس دستورالعمل سازمان برنامه و بودجه با هماهنگی وزارت علوم و وزارت بهداشت اقداماتی را اجرایی کنند.

  رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: ما می خواهیم در واقع دستگاههای اجرایی را مکلف کنیم که خرجشان از طریق موسسات پژوهشی باشد؛ این ظرفیت خوبی است که علاوه بر نیاز استانها نیاز دستگاههای اجرایی را مبتنی بر پژوهش مرتفع می کند و در همین راستا از ظرفیت های دانشی کشور نیز استفاده می‌شود؛ این دستورالعمل هم اکنون آماده شده است.

  گرایی نژاد با بیان اینکه برای استفاده از خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری مشکلاتی در قوانین داشتیم، گفت: اگر این میزان تامین و بازپرداخت آن تضمین شود خوب است اما بودجه آموزش عالی و ظرفیت های آن طوری نیست که بتوانند این میزان را به صورت اصل و فرع تضمین کنند که بازپرداختی وجود داشته باشد.

  به گفته وی ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه تعمیر و تجهیزات کل دانشگاهها و موسسات پژوهشی است که تامین مالی آن در قانون بودجه پیش بینی شده است.

  رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ظرفیت یک میلیارد تومانی مشخصا برای تجهیزات در موسسات پژوهشی کشور در نظر گرفته شده است که وزارت علوم و سایر دستگاهها می توانند از این میزان بهره مند شوند.

  وی ادامه داد: در این مصوبه تضمین بازپرداخت توسط دولت از محل بودجه است.

  گرایی نژاد با اشاره به تبصره ای دیگر در سازمان برنامه و بودجه گفت: تبصره ای که پیش بینی شده که برای شرکت های دولتی، بانکها و سایر موسسات انتفاعی حدود هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بودجه برای تحقیق و توسعه آنها اختصاص داده شده است؛ ۴۰ درصد این از طریق دانشگاهها و موسسات پژوهشی هزینه می‌شود؛ موسسات می توانند با این شرکت ها وارد مذاکره شوند.

  وی ادامه داد: اگر از ظرفیت بودجه به خوبی استفاده کنیم می توانند موثر در افزایش منابع موجود شود و عملکرد مثبت تری در سال های آتی تکرار شود.

  رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: انتظاری که سازمان برنامه و بودجه از موسسات پژوهشی دارد این است که آنها بتوانند مدلی طراحی کنند که به ما به عنوان دولت به ما بگویند در چه حوزه هایی از پژوهش و فناوری بر اساس این مدل ورود کنیم؛ ما از این مدل ها حمایت می کنیم.

  گرایی نژاد افزود: ما درصدد هستیم که در سال ۹۷ مدلی بر این اساس تعریف کنیم که حتی در این راستا کارگروهی نیز تشکیل داده ایم.

  وی گفت: در بودجه تخصیصی به دانشگاهها جلوتر هستیم و بدنبال اختصاص بودجه دانشگاهها و موسسات در اسفندماه هستیم که سعی می‌شود به این اعتبارات نزدیک شویم.

  رئیس امور آموزش فرهنگی سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: تخصیص های امسال به دانشگاهها و موسسات پژوهشی تا اسفندماه واریز می‌شود.